Quick links
You are here: Home » News » Knox College announces 2018 prizes and scholarshipsSee our image gallery

Knox College announces 2018 prizes and scholarships

 

Congratulations to all for their hard work.

 

General Proficiency 1

Eastman Prize: Joshua Heo

 

General Proficiency 2

H. Thornton Prize: Angelica Atkins

Goldie Scholarship: Dave Lee

 

General Proficiency 3

Bonar-Burns Prize: Emily Webb

Elizabeth Scott Prize: Simon Park

Ethel Simpson Prize (Ewart): Jihyun Moon

General Proficiency: William Grace

 

General Proficiency Part-Time

John K. and Jane M. Hislop Prize: Debora Rolls

General Proficiency: Casey Park

General Proficiency: Robert Hayashi

 

Graduating Prizes

Chris Vais Award: Rebecca Jess

The Robert and Elizabeth McKay Memorial Prize (Ewart) (Community Life): David McFarlane & Nicholas Metivier

Lillian Matthews Prize (Ewart) (Christian Education): Sosun Suh

Walter W. Bryden Prize (Church History): Issac Yoo-Sung Hong

Walter W. Bryden Prize (Philosophy and Ethics): Rebecca Jess

Gordon Mortimer Clark Prize (Philosophy and Ethics): Casey Park

The Rev. Stanley W. & Eleanor Vance Memorial Prize (Preaching): Nicolas Renaud

M. Boswell Prize (Preaching): William Min

The Roberta Kinnon Prize (Preaching): Rebecca Jess

The Rev. Dr. Harry B. Somers Memorial Prize (Old Testament): Nicholas Metivier

The D. K. Andrews Memorial Prize (Old Testament): Rebecca Jess

New Testament Scholarship: Fook Yam (Eric) Lee

The Rev. Wm. James Walker, D.D., Prize (Systematic Theology): Issac Yoo-Sung Hong & Rebecca Jess

The John Robson Award (Urban Ministry), Practical Theology (Inner City Ministry): Ahmad (Boghos) Barbouri

Mr. & Mrs. W. G. Ridell, Manchester (Auburn): Alvin Kim & David McFarlane

Rev. Dr. Hugh Davidson Memorial Prize (Faculty): Francis Owusu, YeonJun (Kyle) Kim, David Kyungtae You, & Young Mee Yae

The Robert C. Mathewson Memorial Scholarship: Ko Woon (Deborah) Lee

 

Knox College Gold Medal: Issac Yoo-Sung Hong

 

Courses

Prince of Wales Prize (Church History): Alexander Fels

Brydon Prize (Church History): Simon Park & Anne McGillivray

Alex McEachern Memorial Prize (Christian Education): Emily Webb

The Douglas Cram and Douglas Hamilton Memorial Prize (Christian Education): Dave Lee

Rupal Prize (Christian Ethics): Rebecca Jess

Smith Prize (Doctrines of Reconciliation): Issac Yoo-Sung Hong

The Archibald McArthur Prize (Greek): Oe Sun Kim

McLelland-Scott Prize (Greek Reading/Exegesis): Emily Webb

The McClure Scholarship (Hebrew): Angelica Atkins

Rev. Dr. Homer W. McAvoy Memorial Prize (Old Testament): Edward Yoo

John Stenhous Prize (Ewart): Amber-Lee Lewis-Grant & Mark Oteng

William and Ada Major Prize (Ewart) (New Testament Introduction): Vincent De Freitas & Claire Lemiski

Mar Presbyterian Church Prize (Intro to Practice of Ministry): Joshua Heo

Class of 1951 Prize (Preaching): Claire Lemiski

 

Other prizes

The E. Graham & Annie MacDonald Memorial Scholarship: Henna Hyun Hwa Kim

Donald Cameron Memorial Award: Ahmad (Boghos) Barbouri